el-dokuma-halısı-yikama

El Dokuma Halı Yıkama

El dokuma halı nasıl yıkanır ? El dokuma halı yıkama fiyatları ? El dokuma halı yıkama aşamaları nelerdir ? El dokuma halısının özellikleri ? El dokuma halısı nasıl yapılır ?

El dokuma halılar dokumasından ve kullanılmış olan iplik boya şeklinden dolayı çok hassas ve risklidir. El dokuma halılar günümüz teknolojisiyle yapılmış ve kullanmakta olduğumuz son sistem makineler de yıkanması oldukça sakıncalıdır.

El dokuma halı yıkama esnasında kullanılacak şampuan özelliği ve yıkama esnasında uzun süre ıslak kalması durumunda halılarda bulunan renklerin akıp birbirine karışma riski oldukça yüksek olmasından dolayı el dokuma halısında bulunan boyaların akmaması için boyaya zarar vermeyecek şampuan kullanılmış olsa bile suyla temas eden halının üzerindeki renklerin akması olası bir durumdur.

Onun için çok dikkati ve hızlı bir şekilde yıkanıp üzerine kalın bir kumaş veya battaniye tarzı bir sergi serilerek sarılıp sıkılması gerekmektedir.

El dokuma halısı temiz bir zemin üzerine serilir ve daha önceden hazırlanmış ilaç halk tabiriyle (şampuan) su ile hızlı bir şekilde ıslatılır. Daha sonra meç makine dediğimiz manuel halı yıkama makinası ile halıyı deforme etmeyecek yumuşak fırçayla halının her tarafı ovalanarak iyice yıkanır fırçalayarak yıkanan halı daha sonra bol su verilerek üzerinde ilaç yada köpük kalmamak suretiyle hızlı bir şekilde durulama işlemi yapılır durulama işlemi bittikten sonra gelberi dediğimiz alet yardımı ile halının üzerindeki su iyice çekilir ve vakit kaybetmeden halının üzerine kalın pamuklu dokuma bir bez serilerek sarılıp sıkma dediğimiz sıkma makinesin da birkaç dakikada sıkılarak %95 sularından arındırılan halı kurutmak için hazırdır.